2022 ALGOP Nominees

OFFICE DISTRICT/CIRCUIT/PLACE CANDIDATE NAME SOCIAL MEDIA
United States Senate Katie Britt
United States House of Representatives District 1 Jerry Carl
United States House of Representatives District 2 Barry Moore
United States House of Representatives District 3 Mike Rogers
United States House of Representatives District 4 Robert Aderholt
United States House of Representatives District 5 Dale Strong
United States House of Representatives District 6 Gary Palmer
United States House of Representatives District 7 Beatrice Nichols
United States House of Representatives District 8
Governor Kay Ivey
Lieutenant Governor Will Ainsworth
Alabama Supreme Court Place 5 Greg Cook
Alabama Supreme Court Place 6 Kelli Wise
Attorney General Steve Marshall
Secretary of State Wes Allen
Treasurer Young Boozer
Commissioner of Agriculture and Industry Rick Pate
Auditor Andrew Sorrell
Public Service Commission Place 1 Jeremy H. Oden
Public Service Commission Place 2 Chip Beeker
Alabama Board of Education Place 2 Tracie West
Alabama Board of Education Place 6 Marie Manning
Alabama Board of Education Place 8 Wayne Reynolds
Alabama Senate District 1 Tim Melson
Alabama Senate District 2 Tom Butler
Alabama Senate District 3 Arthur Orr
Alabama Senate District 4 Garlan Gudger
Alabama Senate District 5 Greg J. Reed
Alabama Senate District 6 Larry Stutts
Alabama Senate District 7 Sam Givhan
Alabama Senate District 9 Clay Scofield
Alabama Senate District 10 Andrew Jones
Alabama Senate District 11 Lance Bell
Alabama Senate District 12 Keith Kelley
Alabama Senate District 13 Randy Price
Alabama Senate District 14 April Weaver
Alabama Senate District 15 Dan Roberts
Alabama Senate District 16 J.T. “Jabo” Waggoner
Alabama Senate District 17 Shay Shelnutt
Alabama Senate District 21 Gerald Allen
Alabama Senate District 22 Greg Albritton
Alabama Senate District 23 Michael Nimmer
Alabama Senate District 25 Will Barfoot
Alabama Senate District 27 Jay Hovey
Alabama Senate District 29 Donnie Chesteen
Alabama Senate District 30 Clyde Chambliss, Jr.
Alabama Senate District 31 Josh Carnley
Alabama Senate District 32 Chris Elliott
Alabama Senate District 33 Pete Riehm
Alabama Senate District 34 Jack Williams
Alabama Senate District 35 David Sessions
Alabama House of Representatives District 1 Phillip Pettus
Alabama House of Representatives District 2 Ben Harrison
Alabama House of Representatives District 3 Kerry “Bubba” Underwood
Alabama House of Representatives District 4 Parker Duncan Moore
Alabama House of Representatives District 5 Danny F. Crawford
Alabama House of Representatives District 6 Andy Whitt
Alabama House of Representatives District 7 Ernie Yarbrough
Alabama House of Representatives District 8 Terri Collins
Alabama House of Representatives DIstrict 9 Scott Stadthagen
Alabama House of Representatives District 10 David Cole
Alabama House of Representatives District 11 Randall Shedd
Alabama House of Representatives District 12 Corey Harbison
Alabama House of Representatives District 13 Matt Woods
Alabama House of Representatives District 14 Timothy (Tim) Wadsworth
Alabama House of Representatives District 15 Leigh Hulsey
Alabama House of Representatives District 16 Kyle South
Alabama House of Representatives District 17 Tracy Estes
Alabama House of Representatives District 18 Jamie Kiel
Alabama House of Representatives District 20 James Lomax
Alabama House of Representatives District 21 Rex Reynolds
Alabama House of Representatives District 22 Ritchie Whorton
Alabama House of Representatives District 23 Mike Kirkland
Alabama House of Representatives District 24 Nathaniel Ledbetter
Alabama House of Representatives District 25 Phillip K. Rigsby
Alabama House of Representatives District 26 Brock Colvin
Alabama House of Representatives District 27 Wes Kitchens
Alabama House of Representatives District 28 Mack N. Butler
Alabama House of Representatives District 29 Mark A. Gidley
Alabama House of Representatives District 30 Craig Lipscomb
Alabama House of Representatives District 31 Troy B. Stubbs
Alabama House of Representatives District 32 Evan B. Jackson
Alabama House of Representatives District 33 Ben Robbins
Alabama House of Representatives District 34 David Standridge
Alabama House of Representatives District 35 Steve Hurst
Alabama House of Representatives District 36 Randy Wood
Alabama House of Representatives District 37 Bob Fincher
Alabama House of Representatives District 38 Debbie Hamby Wood
Alabama House of Representatives District 39 Ginny Shaver
Alabama House of Representatives District 40 Chad Robertson
Alabama House of Representatives District 41 Corley Ellis
Alabama House of Representatives District 42 Van Smith
Alabama House of Representatives District 43 Arnold Mooney
Alabama House of Representatives District 44 Danny Garrett
Alabama House of Representatives District 45 Susan DuBose
Alabama House of Representatives District 46 David Faulkner
Alabama House of Representatives District 47 Mike Shaw
Alabama House of Representatives District 48 Jim Carns
Alabama House of Representatives District 49 Russell Bedsole
Alabama House of Representatives District 50 Jim Hill
Alabama House of Representatives District 51 Allen Treadaway
Alabama House of Representatives District 57 Delor Bauman
Alabama House of Representatives District 61 Ron Bolton
Alabama House of Representatives District 62 Bill Lamb
Alabama House of Representatives District 63 Cynthia Lee Almond
Alabama House of Representatives District 64 Donna Givens
Alabama House of Representatives District 65 Brett Easterbrook
Alabama House of Representatives District 66 Alan Baker
Alabama House of Representatives District 68 Fred Kelley
Alabama House of Representatives District 69 Karla Knight Maddox
Alabama House of Representatives District 73 Kenneth Paschal
Alabama House of Representatives District 74 Charlotte Meadows
Alabama House of Representatives District 75 Reed Ingram
Alabama House of Representatives District 79 Joe Lovvorn
Alabama House of Representatives District 80 Chris E. Blackshear
Alabama House of Representatives District 81 Ed Oliver
Alabama House of Representatives District 82 Lennora “Tia” Pierrot
Alabama House of Representatives District 85 Rick Rehm
Alabama House of Representatives District 86 Paul W. Lee
Alabama House of Representatives District 87 Jeff Sorrells
Alabama House of Representatives District 88 Jerry Starnes
Alabama House of Representatives District 89 Marcus B. Paramore
Alabama House of Representatives District 90 Chris Sells
Alabama House of Representatives District 91 Rhett Marques
Alabama House of Representatives District 92 Matthew Hammett
Alabama House of Representatives District 93 Steve Clouse
Alabama House of Representatives District 94 Jennifer Fidler
Alabama House of Representatives District 95 Frances Holk-Jones
Alabama House of Representatives District 96 Matt Simpson
Alabama House of Representatives District 100 Mark Shirey
Alabama House of Representatives District 101 Chris Pringle
Alabama House of Representatives District 102 Shane Stringer
Alabama House of Representatives District 104 Margie Wilcox
Alabama House of Representatives District 105 Chip Brown
District Attorney Circuit 1 Stephen K. Winters
District Attorney Circuit 2 Arlene M. Richardson
District Attorney Circuit 5 Mike Segrest
District Attorney Circuit 6 Hays Webb
District Attorney Circuit 9 Summer Summerford
District Attorney Circuit 10 – Bessemer Divison Bill Vetch
District Attorney Circuit 11 Chris Connolly
District Attorney Circuit 12 Tom Anderson
District Attorney Circuit 13 Keith Blackwood
District Attorney Circuit 14 Bill Adair
District Attorney Circuit 16 Joseph “Jody” Willoughby
District Attorney Circuit 18 Matt Casey
District Attorney Circuit 19 CJ Robinson
District Attorney Circuit 20 Russ Goodman
District Attorney Circuit 21 Steve Billy
District Attorney Circuit 22 Walt Merrell
District Attorney Circuit 23 Robert L. Broussard
District Attorney Circuit 24 Andrew “Andy” Hamlin
District Attorney Circuit 25 Scott A. Slatton
District Attorney Circuit 27 Jennifer Bray
District Attorney Circuit 28 Robert “Bob” Wilters
District Attorney Circuit 29 Steve Giddens
District Attorney Circuit 30 Lyle Harmon
District Attorney Circuit 31 Hal Hughston
District Attorney Circuit 32 Champ Crocker
District Attorney Circuit 33 Kirke Adams
District Attorney Circuit 34 Jeffrey Wade Barksdale
District Attorney Circuit 36 Errek Jett
District Attorney Circuit 37 Jessica L. Ventiere
District Attorney Circuit 38 Jason Pierce
District Attorney Circuit 39 Brian C.T. Jones
District Attorney Circuit 40 Joe Ficquette
District Attorney Circuit 41 Pamela L. Casey
Circuit Judge Circuit 1, Place 1 J. Perry Newton
Circuit Judge Circuit 1, Place 2 C. Robert Montgomery
Circuit Judge Circuit 5, Place 1 Kevin M. Hall
Circuit Judge Circuit 6, Place 1 Brad Almond
Circuit Judge Circuit 6, Place 6 Dennis Stevenson, Sr.
Circuit Judge Circuit 7, Place 3 Jennifer Weems
Circuit Judge Circuit 7, Place 5 Shannon C. Page
Circuit Judge Circuit 9, Place 3 Jeremy Taylor
Circuit Judge Circuit 11, Place 1 Benjamin Graves
Circuit Judge Circuit 11, Place 2 Will Powell
Circuit Judge Circuit 11, Place 3 Gil Self
Circuit Judge Circuit 12, Place 2 Shannon R. Clark
Circuit Judge Circuit 12, Place 3 Jeff W. Kelley
Circuit Judge Circuit 13, Place 3 Michael Windom
Circuit Judge Circuit 13, Place 7 Jill P. Phillips
Circuit Judge Circuit 13, Place 11 James Patterson
Circuit Judge Circuit 18, Place 1 Jonathan A. Spann
Circuit Judge Circuit 18, Place 3 Bill Bostick
Circuit Judge Circuit 18, Place 4 Lara McCauley Alvis
Circuit Judge Circuit 19, Place 2 Joy Pace Booth
Circuit Judge Circuit 19, Place 3 Amanda Bailey
Circuit Judge Circuit 20, Place 3 Henry D. (“Butch”) Binford
Circuit Judge Circuit 20, Place 4 Chris Richardson
Circuit Judge Circuit 21, Place 2 Jeffery Todd Stearns
Circuit Judge Circuit 22, Place 2 Benjamin M. Bowden
Circuit Judge Circuit 23, Place 7 Alan Mann
Circuit Judge Circuit 24 Sam Junkin
Circuit Judge Circuit 27, Place 1 Christopher F. Abel
Circuit Judge Circuit 28, Place 4 Scott P. Taylor
Circuit Judge Circuit 30, Place 1 Bill Weatherington, Jr.
Circuit Judge Circuit 33, Place 2 Kimberly A. Clark
Circuit Judge Circuit 36 Callie Chenault Waldrep
Circuit Judge Circuit 37, Place 1 Jeff Tickal
Circuit Judge Circuit 37, Place 2 Chris Hughes
Circuit Judge Circuit 37, Place 3 Mike Fellows
Circuit Judge Circuit 39, Place 1 Chad Wise
Circuit Judge Circuit 39, Place 2 Matthew R. Huggins
District Judge Calhoun, Place 3 Beth Rogers
District Judge Chilton Chris Speaks
District Judge Colbert Chad Smith
District Judge Choctaw Joe Thompson
District Judge Coosa Carlton L. Teel
District Judge Covington Julie S. Moody
District Judge Crenshaw Thomas E. Sport
District Judge Cullman, Place 1 Chad Floyd
District Judge Dale, Place 2 Stuart K. Smith
District Judge Etowah, Place 1 Joe F. Nabors, Jr. 
District Judge Geneva Stephen G. Smith
District Judge Houston, Place 1 Lori Collier Ingram
District Judge Lauderdale Carole Coli Medley
District Judge Lawrence Angela Dawson Terry
District Judge Lee, Place 1 Steve Speakman
District Judge Limestone, Place 1 Gray West
District Judge Limestone, Place 2 David T. Puckett
District Judge Madison, Place 2 Patty Demos
District Judge Mobile, Place 1 Jennifer Wright
District Judge Mobile, Place 2 George Michael Zoghby
District Judge Mobile, Place 5 Linda Collins Jensen
District Judge Russell, Place 1 Richard “Eric” Cross, Jr.
District Judge Shelby, Place 1 Erin Bell Welborn
District Judge Talladega, Place 1 Jeb S. Fannin
District Judge Tuscaloosa, Place 1 Joanne M. Jannik
District Judge Tuscaloosa, Place 2 Jim Gentry
District Judge Washington Alex Odom
Alabama Republican Party